A-1 liga, Doigravanje, Polufinale., 23.05.2012, 20:00 h, Dom sportova, dvorana 2, gledatelja: 3300
Suci: Dubravko Muhvić (Karlovac), Sreten Radović (Dubrovnik), Siniša Herceg (Zabok)
Cedevita Cedevita 96:70(17:17, 46:30, 66:52) Split Split

Cedevita bez problema do finala, kraj splitske bajke

Košarkaši Cedevite suprotstavit će se Ciboni u finalu košarkaškog prvenstva Hrvatske. U majstorici odigranoj u Domu sportova uvjerljivo su svladali Split koji je tako završio odličnu sezonu. Ključnom se pokazala druga četvrtina u kojoj je Cedevita izgradila uvjerljivu prednost koju do kraja utakmice nije ispustila.

Završena je i druga polufinalna serija košarkaškog prvenstva Hrvatske, a iz nje kao pobjednici izlaze igrači Cedevite. Pobjedom protiv Splita osigurali su borbu protiv Cibone za naslov prvaka i gostima okončali prilično uspješnu sezonu, a ovaj put velike drame nije bilo jer je utakmica odlučena u drugoj četvrtini nakon koje je Cedevita imala nedostižnih 16 koševa viška.

Kao i u prva dva navrata, susret je otvoren rezultatom od 8:2, ali ovaj put su Splićani bili ti koji su bolje ušli u utakmicu. Cedevita je počela s Warrenom na parketu, ali to nije dobro funkcioniralo pa je Amerikanac uskoro prebačen na klupu, a Split otišao na 6:14 bacanjima Dijana u sedmoj minuti. Odgovor Cedevite bila je serija od sedam uzastopnih poena kojom se domaćini potpuno vraćaju u utakmicu, a zagrebački niz košem i dodatnim bacanjem prekida Subotić. Do kraja prve četvrtine pogađaju Bilan i Baždarić pa se na prvi predah odlazi sa 17:17 na semaforu.

Žuto-crvene tribine

Prvi put nakon dugo vremena Žute su na gostovanju pratili i navijači iz Splita. U odlično popunjenoj dvorani i vrlo lijepom dekoru odjekivala je pjesma navijača i s jedne i s druge strane, a gosti su imali prilično brojnu podršku. Najbolji je to pokazatelj koliko su se svi Splićani zaželjeli dobre košarke, a ona bi s ABA ligom napokon trebala opet stići na Gripe.

Druga četvrtina bila je jedna od najlošijih predstava Splita u ovoj seriji. Napad gostiju je nakon koša Babića za 17:19 u potpunosti stao, a Cedevita je to znalački iskoristila i tricom Cara odjurila na 35:22. O bezidejnosti i nesigurnosti splitskog napada najbolje svjedoči podatak da su gosti u drugoj četvrtini samo dva puta poentirali iz igre, a taj drugi pogodak djelo je Sobina koji je smanjio Cedevitinu prednost na 37:28 početkom 18. minute. Međutim, domaćini ne dopuštaju nikakvu dramu, još malo podižu ritam i košem Vukušića dolaze do najvećih 46:30 na poluvremenu.

Nastavak je otvoren novim košem Bilana, ali Žuti odgovaraju sa sedam uzastopnih poena i vraćaju malo neizvjesnosti u utakmicu. Ipak, Cedevita više od toga nije dozvolila i Opačak u 24. minuti vraća na 18 koševa razlike (58:40), a isti igrač malo kasnije pogađa i jedno slobodno bacanje za najvećih +19. Upravo je nešto slabije izvođenje slobodnih bacanja u završnici treće dionice od strane domaćina omogućilo Splićanima da smanje zaostatak na 66:52 uoči posljednjih deset minuta, ali su u posljednjim trenucima gosti ostali bez Vujčića koji je zbog petog prekršaja morao na klupu.

Bilo je, dakle, jasno da samo teorija dijeli Cedevitu od bitke sa Cibonom za naslov, a četiri uzastopna poena domaće momčadi na početku četvrte četvrtine odagnala su svaku sumnju, ako je ona uopće i postojala. Malo kasnije Car postavlja okruglih 72:52, a u 38. minuti Opačak zakucavanjem postavlja najvećih 92:64. Na kraju su priliku kod gostiju dobili i Markulin i Matić, ali Cedevita milosti nije imala i utakmica završava rezultatom 96:70.

U redovima Cedevite svi igrači stigli su se upisati u listu strijelaca, a najbolji je bio Bilan koji je ubacio 17 koševa uz pet dohvaćenih lopti. Car je dodao 15, a Opačak 14, dok je na drugoj strani Subotić zabio 16, a Sobin i Mimica su dodali po 14 poena. Izostao je značajniji učinak Nikole Vujčića koji je ostao na samo jednom poenu.