Jelavić potvrdio odličnu formu uoči Eura, povratak Eduarda na travnjake

Hrvatski nogometaši diljem Europe završavaju dugu i napornu sezonu, a umor i dalje ne osjeća Nikica Jelavić koji neumoljivo postiže pogotke u Engleskoj i time si priskrbljuje mjesto u početnoj postavi Bilićevog sastava za Europsko prvenstvo. U strijelce se ovog tjedna upisao i Ivan Strinić, a nakon dužeg vremena oporavka od ozljede konačno je zaigrao i Eduardo.

Igrač tjedna

Nikica Jelavić (Everton): Hrvatski napadač nastavlja tresti mreže u engleskoj ligi. U posljednjem kolu Everton je pobijedio Newcastle 3:1, a Jelavić je bio precizan kod drugog pogotka Toffeesa. To mu je bio deveti gol u 13 nastupa u Premiershipu čime je postao najbolji strijelac svoje momčadi, a igrao je tek jednu polusezonu.

Forma u usponu

Darijo Srna (Šahtar): Odigrao je svih 90 minuta u pobjedi 3:0 nad Oleksandrijom čime je Šahtar osigurao novi naslov prvaka.

Ivan Rakitić (Sevilla): U posljednjem kolu Primere Sevilla je remizirala kod Espanyola (1:1) i završila na devetoj poziciji, a Rakitić je nakon dugo vremena odigrao svih 90 minuta.

Ivan Kelava (Dinamo): Iza njega je možda i najbolji tjedan ove godine. U samoj završnici uzvratne utakmice finala kupa protiv Osijeka obranio jedanaesterac Josipu Lukačeviću te spasio Modre od gubitka trofeja, a sjajnu je izvedbu upotpunio s još nekoliko obrana u toj utakmici, kao i u prvenstvenoj protiv Splita (0:0) u subotu.

Na standardnoj razini

Luka Modrić (Tottenham): U posljednjoj utakmici sezone proveo je čitavih 90 minuta na terenu, a njegova je momčad 2:0 pobjedom nad Fulhamom osigurala četvrto mjesto u Premiershipu u kojem je Modrić zabio četiri gola.

Ivan Klasnić (Bolton): Konačno je počeo utakmicu od prve minute, no zamijenjen je sredinom drugog dijela. Njegov je Bolton remizirao sa Stoke Cityjem (2:2) što mu nije bilo dovoljno za ostanak u najvišem rangu engleskog nogometa.

Ivan Strinić (Dnipro): U posljednjem susretu ove sezone upisao se u strijelce u pobjedi nad Karpatyjem, no zaradio je drugi žuti karton pred kraj susreta.

Stipe Pletikosa (Rostov): Bio je na vratima svog kluba u porazu 2:1 protiv Toma.

Josip Šimunić (Dinamo Zagreb): U uzvratnoj utakmici finala Kupa nije igrao, ali je dobio svih 90 minuta u zadnjem kolu protiv Splita (0:0).

Tomislav Dujmović (Zaragoza): U utakmici s čak četiri crvena kartona jedan je zaradio i Dujmović. Zaragoza je slavila u gostima protiv Getafea 2:0 i izborila ostanak, a hrvatski reprezentativac isključen je u 84. minuti, 20 minuta nakon što je ušao u igru.

Igor Budan (Palermo): U porazu Palerma u Genoi Budan je na travnjaku proveo cijelu utakmicu.

Domagoj Vida (Dinamo): U posljednje dvije ovosezonske utakmice Vida je bio standardan u modrome dresu, odigravši ukupno svih 180 minuta. Dinamo je osvojio Kup protiv Osijeka i potom u posljednjem prvenstvenom kolu remizirao sa Splitom.

Eduardo da Silva (Šahtar): Šahtar je osvojio treći uzastopni naslov prvaka Ukrajine, a Eduardo je nastupio po prvi put nakon dva mjeseca pauze zbog ozljede. Šahtar je pobijedio Oleksandriju 3:0, a Dudu je igrao od 64. minute.

Goran Blažević (Hajduk): Splićani su na Poljudu izgubili i od Lokomotive (1:0), a nije im pomogao niti Blažević.

Ivan Perišić (Borussia Dortmund): Ušao kao zamjena umjesto Błaszczykowskog šest minuta prije kraja finalnog ogleda njemačkog kupa protiv Bayerna (pobjeda 5:2).

Ognjen Vukojević (Dynamo Kijev): Kijevljani su remijem protiv Tavrije iz Simferopola 1:1 potvrdili drugo mjesto u prvenstvu, a Vukojević je igrao svih 90 minuta.

Milan Badelj (Dinamo): U finalu Hrvatskog kupa protiv Osijeka, u kojem je Dinamo na dramatičan način osigurao dvostruku krunu i pobijedio 3:1, dobio svih 90 minuta, jednako kao i u posljednjem kolu prvenstva protiv Splita i remija bez pogodaka.

Forma u padu

Nikola Kalinić (Dnipro): Nije bio među 18 za susret s Karpatyjem.

Mate Bilić (Sporting Gijon): Novi-stari drugoligaš Sporting zaključio je sezonu porazom kod Malage u kojem Bilić nije ulazio s klupe za pričuve.

Danijel Subašić (Monaco): Nije branio za svoj klub u pretposljednjem kolu u porazu od Troyes 2:0.

Ivica Olić (Bayern München): U porazu u finalu njemačkog kupa od Borussije Dortmund (5:2) sjedio na klupi za pričuve.

Danijel Pranjić (Bayern München): Borussijino osvajanje trofeja pobjednika njemačkog kupa pobjedom nad Bavarcima pratio s klupe za rezervne igrače.

Tribina, doktori, ostalo...

Niko Kranjčar (Tottenham): Nije bio u kadru za dvoboj s Fulhamom jer još nije zaliječio ozljedu u potpunosti.

Dejan Lovren (Lyon): Pauzira zbog ozljede gležnja.

Vjekoslav Tomić (Karabükspor): Nije bio u konkurenciji za nastup u utakmici protiv Orduspora (2:4).

Vedran Ćorluka (Bayer Leverkusen), Mato Jajalo (Köln), Gordon Schildenfeld (Eintracht Frankfurt), Mario Mandžukić (Wolfsburg), Ivo Iličević (HSV), Mladen Petrić (HSV): Završili klupske obveze za ovu sezonu.

• VCTvsQQ   01.07.2012. u 13:43