Hrvatska - Mađarska: H2O + Cro = Zlato!

Hrvatski vaterpolisti odnijeli su još jednu veliku bitku u Melbourneu i uzeli naslov svjetskih prvaka. Do Melbournea svjetskim vaterpolom vladali su Srbija i Mađarska, ali sada je na tronu Hrvatska! A do zlata su morali srediti i Srbe i Mađare, izboriti sve pobjede i na kraju u teškom finalnom okršaju nakon dva produžetka baciti Mađarsku na koljena...

Hrvatska - Mađarska 9:8 (1:2, 3:1, 1:3, 2:1 - 1:1, 1:0)

Sportski i plivački centar u Melbourneu, gledatelja, suci: Sergio Borrell (Španjolska), Massimiliano Caputti (Italija)

Hrvatska: Vićan (13 obrana), Burić, Bušlje, Vrdoljak 1 (1), Kunac, Joković 1, Smodlaka 1, Đogaš 1, Marković 2, Barać 2, Hinić, Bošković 1 (1), Pavić. Izbornik: Ratko Rudić.

Mađarska: Szecsi (10 obrana), Da. Varga 2, Madaras 1, De. Varga, Kasas 1, Szivos 1, Kiss 3 (1), Benedek, Fodor, Biros, Kis, Molnar, Nagy. Izbornik: Denes Kemeny.

Peterci: Hrvatska 1/1, Mađarska 1/1

Igrač više: Hrvatska 6/10, Mađarska 3/11
Isključenja: Hrvatska 12 (Burić 2, Bušlje 3, Kunac 3, Barać, Marković 2, Vrdoljak), Mađarska 10 (Fodor 2, Da. Varga 2, Kasas 2, Molnar, Biros 2, Benedek)

Isplatili su se svi isplivani kilometri pod paskom najboljeg trenera svih vremena Ratka Rudića. Težak rad na pripremama, povratak nekoliko iskusnih igrača u reprezentaciju i pronađena je formula za uspjeh. Hrvatska je na velikim natjecanjima uvijek bila blizu, ali nikad zlatna. U Melbourneu je uzela prvu medalju na svjetskim prvenstvima i nakon srebrnih odličja s europskih prvenstava u Firenzi i Kranju te Olimpijskih igara u Atlanti, uzela prvo zlatno odličje.

Slika 1 od 1.
Andro Bušlje na udarcu
U ovu reprezentaciju uoči ovog SP-a mnogi nisu vjerovali. Nakon početnih susreta s Južnoafričkom Republikom i Australijom te padova u igri, malo tko je pomišljao na zlato, ali što je prvenstvo više išlo prema svome kraju, to je Hrvatska bila bolja. U četvrtfinalu su razbijeni Rusi, u polufinalu Srbi, a u finalu je pala i jaka, velika Mađarska. To mogu samo najbolji!

Susret protiv Mađara otvoren je odlično. Već prva situacija s igračem više je realizirana, a strijelac je bio izvana Samir Barać. Mađari su od samog starta susreta dosta potisnuli našu vanjsku liniju tako da je bilo vrlo teško doći do pozicije za šut. S druge strane brojnim uplivavanjima lakše su si kreirali prilike i bili opasniji. To im je donijelo ploda također u situaciji s igračem više kojeg vrlo brzo izvode i Kasas poravnava na 1:1. Nije im dugo trebalo da povedu. U slijedećem napadu suci sviraju još jedan od brojnih prekršaja u napadu, kreće mađarska polukontra, a Kunac u čistoj situaciji s leđa faulira Gabora Kisa. Peterac izvodi Gergely Kiss, neobranjivo za mađarsko vodstvo 2:1.

Hinić i Smodlaka bili su sjajno pokriveni od strane mađarskih bekova. Vrlo teško su dolazili do pozicije, vanjski šuteri bili su predaleko od gola i morali smo igrati na isključenja Mađara. Jedna takva situacija dala je rezultata i Vrdoljak s igračem više poravnava na 2:2. Odmah nakon toga Frano Vićan krasno brani pokušaj Birosa, Marković bježi u kontru, a Szecsi ga zaustavlja prekršajem za peterac. Siguran realizator bio je Miho Bošković. Mađari odmah uzvraćaju s igračem više i brzom akcijom koja izbacuje našu obranu iz igre i Madaras usamljen poravnava na 3:3. No dobro razdoblje u drugoj četvrtini Hrvatske se nastavlja. Mile Smodlaka pred golom iznuđuje isključenje, a zatim na lijepo dodavanje Đogaša zakucava loptu u mrežu. Dosta uzbuđenja bilo je do odlaska na poluvrijeme, prvo Mađari ne realiziraju čistu kontru, a zatim Szecsi krasno skida Burićev pokušaj s dva metra.

Nakon nervoznog početka susreta, naša reprezentacija odigrala je puno bolje u nastavku susreta. Druga četvrtina protekla je u dominaciji tada opasnije Hrvatske i na odmor se otišlo s vodstvom 4:3.

Slika 3 od 4.
Slavlje na našoj klupi

S ovakvom igrom nastavlja se i na početku drugog poluvremena. Obrana funkcionira odlično, s igračem više Mađari teško dolaze do pozicije za realizaciju, hrvatski blok je na visokoj razini. Međutim, ipak trenutak neopreznosti naše obrane ne ostaje nekažnjen. Vićan lijepo brani težak udarac Birosa, ali lopta se odbija do usamljenog Daniela Varge na dva metra koji ju gura u mrežu. Isti igrač postiže i slijedeći pogodak za Mađarsku i to s igračem više neobranjivo izvana. Iako u napadu ne igra naša reprezentacija dobro u tom razdoblju, Samir Barać u situaciji s igračem više iz teške pozicije poravnava na 5:5, ali Mađari ipak imaju vodstvo na ulasku u posljednju četvrtinu pogotkom Szivosa koji na identičan način kao i Varga gura loptu u Vićanov gol nakon što je naš vratar već obranio udarac.

Kada su Mađari na startu četvrte četvrtine poveli pogotkom Gergelyja Kissa 7:5, činilo se da dolazi do pada u našoj igri i da su Mađari bliži zlatu. Međutim Rudićevi izabranici ipak uspijevaju vratiti se u igru pogotkom Đogaša s igračem više. Tri i pol minute do kraja Bušlje gađa vratnicu, Szecsi baca kontru za usamljenog Szivosa koji potpuno sam ne uspijeva probiti velikog Vićana. Naš vratar mu krasno skida, kreće hrvatska polukontra i Maro Joković koristi zaostajanje Mađara iz napada i poravnava na 7:7.

Minutu u 14 sekundi do kraja susreta ponovno je opasno pred našim golom. Peter Biros nalazi se u sjajnoj poziciji, Vićan odlično zatvara, a Mađar pokušava situaciju riješiti lobom no gađa gredu. 46 sekundi do kraja Bušlje je blizu pogotka, ali lopta "liže" vratnicu i Mađari kreću u svoj posljednji napad. Hrvatska obrana reagira odlično, 24 sekunde prije kraja Barać presijeca dodavanje Mađara, a nakon time outa Smodlaka krasno prima loptu, ali Szecsi skida njegov udarac i odlazi se u produžetke.

Slika 2 od 2.
Pobjedničko kupanje za Rudića
U prvom produžetku Hrvatska je povela pogotkom Pave Markovića s igračem više nakon čega Mađari ne koriste svog igrača više, Biros gađa vratnicu. Međutim vrlo brzo se lopta vraća Mađarima i Kiss svojim trećim golom poravnava na 8:8. Posljednji pokušaj imali su naši igrači, no Burićev udarac pogađa stativu.

Na ulasku u posljednje tri minute naši vaterpolisti brzo koriste umor Mađara i Marković na minutu i 34 sekunde do kraja dovodi Hrvatsku u novo vodstvo 9:8! Mađari su svjesni kako moraju zabiti u slijedećem napadu, Kasas dolazi u dobru poziciju, ali Frano Vićan mu krasno skida. No suci su vidjeli prekršaj našeg braniča, lopta je vraćena Mađarima koji ne koriste napad i 59 sekundi do kraja susreta kreće hrvatski napad. Naši igrači pametno drže loptu do isteka napada kada Bošković iz daljine opasno puca, ali Szecsi na 31 sekundu do kraja skreće loptu u korner. Lopta i novi napad za Hrvatsku i sve je jasno, treba tek zadržati loptu do kraja susreta što našima i uspijeva i Hrvatska postaje prvak svijeta!

Potpuno zasluženo, najbolja igra u nokaut dijelu prvenstva, odlična realizacija igrača više i sjajna obrana na čelu s Vićanom. Frano je izludio Mađare, branio im sve što se braniti moglo, a u produžecima mu se pridružio i mladi Pavo Marković na kojeg Mađari nisu toliko obraćali pozornost. Naša reprezentacija nije imala slabu kariku, svi su dali 120 posto svojih mogućnosti i donijeli Hrvatskoj prvo vaterpolsko zlato od neovisnosti! Hrvatska je konačno tamo gdje joj je i mjesto!

• narada108   01.06.2012. u 23:58
    moj najdrazi turnir barakuda, pog. polufinale i finale.