Hrvatski nogometni kup, 1/16 finala, 26.09.2012, 18:00 h, Park mladeži, gledatelja: 500
Suci: Lukša Klaić (Konavle), Damir Kraljević (Zadar), Branimir Nimac (L. Ostrovačke)

Split s pet pogodaka u mreži ispratio Zagoru, Erceg dvostruki strijelac

Nogometaši Splita opravdali su ulogu favorita u šesnaestini finala Hrvatskog kupa. Na svom travnjaku u Parku mladeži Crveni su s 5:1 porazili trećeligaša Zagoru uz dva pogotka Ercega te po jedan Vojnovića, Vitaića i Jelića...

Split nije doživio sudbinu Rijeke, koja je ranije tijekom dana završila svoj nastup u Kupu porazom od Nedelišća. Igrači Tonćija Bašića porazili su Zagoru rezultatom 5:1.

Gosti iz Unešića, koji na trećeligaškoj ljestvici (sekcija Jug) drže četvrto mjesto, izdržali su prvih pola sata bez primljenog pogotka, no do kraja utakmice "kapitulirali" su pet puta. Ipak, u završnici utakmice postigli su počasni pogodak.

U osmini finala Split se sastaje s gradskim rivalom Hajdukom (31. listopada).

Od prve minute na terenu je praktički igrala samo jedna momčad. Splitovci su dominirali i nizali šanse, a Zagora je nerijetko jedva izlazila iz svog kaznenog prostora.

No, u nešto više od prvih pola sata rezultat se nije mijenjao. Kvesić i Vojnović po dvaput su bili neprecizni, a nije išlo ni raspoloženom Ercegu i Vučemilović-Grgiću. Ponešto bi obranio Splitov vratar na posudbi u Unešiću, Duka, a ponešto bi domaći igrači promašili.

U 35. minuti Split je ipak pronašao put do Dukine mreže. Belle je pucao glavom, Duka obranio, no lopta se odbila do Vojnovića, koji se "naklonuo" i glavom zabio za 1:0. Četiri minute poslije isti igrač mogao je doći i do drugog pogotka, ali je s pet metara pogodio gredu.

S minimalnim vodstvom Splita otišlo se na odmor, a u nastavku odnos snaga na terenu nije se promijenio. Nastavila se inicijativa domaćih, koji su u 58. minuti ponovno bili blizu povećanja vodstva. Poslije Belleova kornera Erceg je pucao glavom, Duka je već izletio sa svojih vrata, no loptu je s gol-linije odbio Škomrlj.

Upravo je Škomrlj uputio jedan od rijetkih udaraca gostiju. Opalio je s 20-ak metara, no ravno u Zagorca. Pokušao je i Maleš, ali nije ugrozio domaća vrata.

Brojne propuštene prilike nisu koštale Splitove nogometaše. Dapače. U razmaku od 65. do 77. minute postigli su tri pogotka. U 65. na 2:0 povisio je Vitaić proslijedivši loptu u mrežu nakon što se ona odbila od vratnice poslije Belleova udarca.

U 74. minuti zasjao je Erceg. Solo prodorom Splitov razigravač probio je lijevu stranu gostujuće obrane i s pet metara, iz teškog kuta, zabio za 3:0. Tri minute poslije Kvesić je na sebe navukao Duku i nesebično asistirao Ercegu, koji je samo proslijedio loptu u praznu mrežu za 4:0.

U 85. minuti 5:0 postavio je Jelić, koji je u igru ušao umjesto Vojnovića, a gosti su u prvoj minuti sučeve nadoknade postigli počasni pogodak za 5:1. Strijelac je bio Đuras iz slobodnog udarca. Prethodno su domaćini mogli postići i šesti pogodak, no Rašić je glavom bio neprecizan.