1. Hrvatska nogometna liga, 1. kolo, 20.07.2012, 21:00 h, Park mladeži, gledatelja: 2.000
Suci: Igor Križarić, Borut Križarić (oba Čakovec), Tomislav Hudika (Varaždin)
Split Split
Aljoša Vojnović 13'
Ivan Baraban 57'
2:0(1:0) Rijeka
Rijeka

Split u derbiju kola nadjačao Rijeku, zabio debitant Vojnović

Prvi derbi u novoj sezoni MAXtv Prve lige otišao je na stranu nogometaša Splita, koji su na svom travnjaku u Parku mladeži s 2:0 zasluženo pobijedili Rijeku. Gosti su ostali dužni svojim navijačima, no unatoč neuvjerljivoj igri dvaput su uzdrmali okvir gola...

Dugo iščekivani derbi prvog kola MAXtv Prve lige između ambicioznih Splita i Rijeke, dvaju klubova koji su dobro "trgovali" u ljetnom prijelaznom roku, pripao je domaćinu. Debitant Vojnović zabio je u prvom dijelu, Baraban u drugom svega nekoliko sekundi nakon što je ušao u igru i Split je upisao tri boda.

Rijeka nije odigrala pretjerano dopadljivu utakmicu, no ipak je imala jednu gredu, jednu vratnicu te još nekoliko dobrih prilika u završnici utakmice. No, što zbog dobrih reakcija Zagorca, a što zbog vlastite nepreciznosti, gosti su ostali bez postignutog pogotka.

Dvoboj je bolje otvorio Split. Dominirao je u posjedu i potpuno zatvorio Rijeku, koja je uglavnom čekala kontranapade ili prekide. Na krilima raspoloženog Vojnovića Crveni su odmah počeli prijetiti i u 13. minuti zasluženo su poveli. Radotić je s desne strane ubacio, a Vojnović smireno poslao loptu u mrežu s vrha peterca.

Samo dvije minute kasnije Split je mogao povesti 2:0. Rebić je sve napravio sam. Sjurio se po lijevoj strani, ušao u kazneni prostor Rijeke, prebacio loptu na desnu nogu i pogodio vratnicu.

Rijeka je svoju prvu pravu priliku stvorila u 26. minuti. Brezovec je dobio izvrsnu loptu u prostor, ali je bio malo iskosa u šesnaestercu te je pucao pored suprotne Zagorčeve vratnice.

Bio je to period za nijansu bolje igre gostiju, no u 34. minuti ponovno je Split bio vrlo blizu drugom pogotku. Vojnović je na sredini terena oduzeo loptu nespretnom Kneževiću i uposlio Pehara. Ovaj mu je ubrzo vratio loptu i doveo ga u situaciju jedan na jedan s Lisjakom. Vojnović je išao lobovati vratara Rijeke, no ovaj je odlično reagirao i sačuvao svoju mrežu.

Do kraja poluvremena Rijeka je bila ta koja je mogla doći do pogotka. Brezovec je u 42. minuti ubacio iz kornera, a Neretljak glavom uzdrmao gredu. U posljednjem pokušaju gostiju Marić je propustio kazniti izlazak Zagorca sa svojih vrata pucavši s vrha šesnaesterca visoko preko gola.

U drugo poluvrijeme Riječani su ušli nešto agresivnije, no bez konkretnog učinka. Split se malo povukao i onda zabio za 2:0. Svega nekoliko sekundi nakon što je ušao u igru, Baraban je zatresao mrežu. Lisjak je obranio udarac Vojnovića, no lopta se odbila do Barabana, koji s pet metara udaljenosti nije mogao promašiti.

U 66. minuti Scoria je uveo Weitzera umjesto Močinića i umalo pogodio. Upravo je Weitzer tri minute kasnije opasno pucao s desetak metara, no Zagorac je uz poteškoće ipak uspio obraniti taj udarac.

U posljednjih desetak minuta utakmice bilo je puno uzbuđenja, no rezultat se nije mijenjao. Čulina i Baraban pogodili su vratnicu, Zagorac je obranio udarac Kreilacha, a u 90. minuti Čulina je pobjegao obrani Splita i onda pucao iz okreta preko gola.

• galebRijecki   23.07.2012. u 13:34
    eto opet Rijeke u zoni ispadanja... a tako sam se nadao da to ove godine neće biti slučaj... ah, ovi su kao naša nova vlada - imaš očekivanja, pa se sve raspline kao balon od sapunice...