1. Hrvatska nogometna liga, 1. kolo, 25.07.2009, 20:00 h, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 5.000
Suci: Edi Šunjić (Split), Marin Ivanković (Split), Leo Krstičević (Ploče)

Sedmica Dinama kao pozivnica gledateljima

Krasnom predstavom, nevjerojatno lijepim pogocima i zaista dopadljivom igrom Dinamo je razbio Istru 1961 na otvaranju novog prvenstva. Modri su uputili gledateljima najljepšu pozivnicu za ostatak sezone, a sebe napunili samopouzdanjem uoči Salzburga. Dugo već nismo gledali ovakve iskrene ovacije na kraju utakmice...

U samo 45 minuta su u vodu pale teorije da je Pjunik na razini hrvatskih trećeligaša; Dinamo je, naime, jednog od novih prvoligaša, Istru 1961, razbio u pola sata igre i dao naznačiti da bismo u ovoj Ligi 16 mogli gledati dosta sličnih utakmica. Na kraju je završilo 7:1 za Dinamo, od čega barem pola golova spada u onu kategoriju ”eurogolova”.

Druga Dinamova domaća utakmica, ali prva s gledateljima, privukla je na tribine Maksimira oko 4.000 navijača, uključujući njih stotinjak iz Pule, a svi koji su došli nisu požalili jer su vidjeli lijepu predstavu. Neizvjesnost je, istina, kratko trajala, ali zato smo vidjeli prekrasne pogotke i na trenutke vrlo lepršavu igru hrvatskog prvaka.

Krunoslav Jurčić odmarao je dio prvotimaca zbog Salzburga, priliku je od početka dobio i Denis Glavina, a glavnu riječ u Dinamovoj igri vodio je sjajno raspoloženi Pedro Morales, uz raspoloženi napadački dvojac Slepička-Morales.

U šestoj minuti vratar Lisjak je dva puta uz pomoć grede obranio udarce Moralesa i Mandžukića, no tri minute kasnije procurila je obrana Istre. Mandžukić je dobro prošao i dao povratnu loptu, a Vrdoljakov udarac pred golom u mrežu skreće Slepička za prvi ovosezonski pogodak Dinama u HNL-u i ranih 1:0.

Pogodak je dodatno oslobodio Dinamove igrače koji su sabili Istru u njenih 40 metara i dopadljivim je kombinacijama lako izigravali stvarajući niz prilika. U 16. minuti Slepička je petom proigrao Moralesa koji prekrasno poteže s 20 metara i pogađa desni Lisjakov kut za 2:0.

Morales je u 29. minuti umalo postigao još ljepši pogodak, ali njegov nevjerojatno siloviti volej ljevicom odsjeo je na gredi koja se tresla još neko vrijeme. Tresla se, međutim, odmah potom i mreža – Mandžukić je povukao po desnoj strani, a potom s vrha šesnesterca snažnim i preciznim udarcem pogodio Lisjakove lijeve ”rašlje”.

Dinamova rapsodija nastavila se i nakon 3:0, a među strijelce se upisao i Ilija Sivonjić nakon lijepog dvostrukog dodavanja sa Slepičkom. Da Istra ne ode na odmor potpuno ponižena pobrinuo se Dragan Župan krasnim udarcem s 20-ak metara kojim je ostavio Butinu nemoćnim.

Jurčić je od početka drugog dijela dao priliku i Andreju Kramariću, a njegova momčad nastavila je nizati i lijepe akcije, ali i lijepe pogotke. U 49. je jedan takav postigao i Milan Badelj - s 20-ak metara krasno je ljevicom naciljao donji lijevi kut za ogromnih 5:1 Dinama.

Nakon što je zapalio ”petardu” Dinamo je usporio u idućih 20-ak minuta, pa je najveći pljesak zaradio službeni spiker Bruno Berger objavivši da je u Osijeku poveo domaćin.

No i Dinamovi nogometaši imali su u rukavu još razloga za zadovoljstvo navijača. U 76. minuti Etto je povratnom loptom poslužio Moralesa koji zabija svoj drugi gol; da je Čileancu zaista stalo do ovih golova dokazala je i njegova vrlo emocionalna proslava u oba slučaja.

No, kao u reklamama TV prodaje – to nije bilo sve! U večeri prekrasnih golova, šlag na tortu postavio je Mario Mandžukić – s 25 metara fantastičnom je parabolom prebacio Lisjaka pogodivši suprotni gornji kut za sedmicu u mreži Istre. Do kraja je nekoliko dobrih šansi, uključujući zicer protiv Lisjaka, imao Kramarić, ali nije imao sreće upisati se među strijelce.

Dinamo se tako itekako napunio samopouzdanjem uoči Salzburga – Modri su prema obrani naslova krenuli super uvjerljivom predstavom, pokazali su zavidnu efikasnost, prilično kombinatornu igru, a najbolji pojedinci ulaze u pravu formu. Teško se bilo odlučiti i za igrača utakmice, briljirali su Morales i Mandžukić, na kraju je zbog zadnjeg pogotka jezičac prešao na stranu hrvatskog reprezentativca.

No, dok Dinamo sigurno zaslužuje komplimente zbog svoje igre, treba reći i da Istra 1961 nije pokazala baš ništa, a imamo dojam da to neće biti jedini protivnik u ovoj proširenoj ligi za kojeg ćemo to napisati nakon gostovanja na Maksimiru.

Protivnik u Salzburgu, stoga, neće imati ništa zajedničko s ovim večerašnjim, to u Dinamu moraju znati; samopouzdanje će dobro doći, umišljenost svakako ne.

Ušao u igru: 64'
64'
Ušao u igru: 54'
54'

25.07.2009. 23:44
Jugović: "A govorili su da smo dječji vrtić"
25.07.2009. 23:16
Miše: "Prvi mačići se bacaju u vodu"
25.07.2009. 23:04
Jurčić: "Sammir i Morales ne mogu zajedno"
25.07.2009. 22:21
Sezona otvorena remijem
24.07.2009. 22:20

MAXtv Prva liga

Licence za Prvu ligu odbijene Hajduku, Osijeku, Splitu, Zadru i Dragovoljcu
24.04.2014. 15:46
32. kolo: Tko može ugroziti Dinamo u idućim sezonama?
23.04.2014. 20:13
Junior Fernandes ostaje u Dinamu, sve dogovoreno s Bayerom
23.04.2014. 18:08
Slaven Belupo: "Ako se ovakvo stanje nastavi, HNL će se igrati na praznim stadionima"
23.04.2014. 12:23
Mamić: "Ostvarili smo ono što smo željeli, čestitam igračima"
22.04.2014. 19:19

Slične vijesti

23.04.2014. 22:40
Ancelotti: "Nitko ne želi osvojiti LP više od nas"; Guardiola: "Želim da Ronaldo igra"
23.04.2014. 08:55
Dinamo uvjerljivo savladao Hrvatski dragovoljac i došao do još jednog naslova prvaka
22.04.2014. 18:47